Dlhodobý vzťah zn.: „šťastní až do smrti?“ alebo skôr: „si zo dňa na deň tučnejšia!“

13.12.2015 13:28

Na začiatku môžu byť dvaja do seba zamilovaní koľko chcú, ale aj tá najväčšia láska po čase zovšednie. To je jasné ako facka. Ak sme zamilovaní, žijeme v akejsi „ilúzii", že náš partner je dokonalý. V našom tele sa odohrávajú intenzívne pocity šťastia, ktoré sú podobné pocitom prichádzajúcim po užití drog. Tento stav trvá približne dva roky, niekedy dlhšie, ak ide o vzťah udržiavaný v tajnosti...  

Po jeho odznení klasicky prichádza vytriezvenie, ktoré prináša so sebou zopár malých problémov. Nášho partnera už totiž prestávame vnímať ako bezchybnú a úžasnú bytosť, ale začíname vidieť i jeho nedostatky. Následkom toho sú postupne prichádzajúce hádky, častokrát kvôli banalitám, ktoré vedú k zraňujúcim slovám a vetám typu: „Máš ma ešte vôbec rád?" „Čo je to s nami?"  Mnohí sa začnú zamýšľať: „Bola to vôbec láska?" „Neexistuje niekto, kto sa ku mne hodí viac?" „Má náš vzťah vôbec zmysel?"

Prvou základnou chybou v myslení väčšiny zamilovaných párov je domnienka, že zamilovanosť trvá večne. Omyl. Nadmerné šťastie, ktoré pociťujeme v blízkosti milovanej osoby, po určitom čase vyprchá a ešte len potom sa ukáže, čo je to skutočný vzťah. Ľudia obvykle žijú v klamlivom presvedčení, že skutočnú lásku by mali pociťovať tak, ako pociťujú zamilovanosť. Toto falošné presvedčenie v nich vzbudzujú najmä médiá a  nereálne predlohy (romantické filmy, krásna literatúra), ktoré im servírujú. Heslo „žili šťastne až do smrti" pozná asi každý, nie každý však chápe jeho význam.  V každom človeku sa totiž skrýva poriadny kus sebectva, ktorý ani zamilovanosť nedokáže odstrániť. Vysvetlím: všetko, čo pre druhého robíme počas zamilovanosti, nás nestojí žiadne úsilie - funguje to ako akýsi reflex, nie je to pre nás namáhavé. Presne tak... nie je to NAMÁHAVÉ. Keď zamilovanosť vyprchá a človek začne vnímať svojho partnera realisticky, nie vždy má vôľu konať tak, aby svojho partnera v živote niekam posúval (aby konal pre jeho dobro). Ak má a napĺňa ho to šťastím, ide z jeho strany o lásku. Ak mu partner toto konanie opätuje, ide o vzájomnú lásku.

Ďalším veľkým omylom v myslení zamilovaných dvojíc je falošná domnienka, že sa natoľko milujú a vážia si jeden druhého, že v ich vzťahu k nedorozumeniam nedôjde. Veď chcú pre svoju polovičku len to najlepšie - ako by mohlo dôjsť k hádkam a výmenám názorov. Ak ošiaľ zamilovanosti vyprchá a k nedorozumeniam skutočne dôjde, ľudia začnú uvažovať, či je daný vzťah pre nich to pravé orechové. Často vzťah zavrhnú a vydajú sa hľadať „ozajstnú" lásku niekam inam. Štúdie dokazujú, že podobným spôsobom končia vzťah aj dvojice, ktorých partneri sa spolu perfektne hodia a mohli by spolu prežiť výborné manželstvo (partnerstvo).

 Treba podotknúť, že so zamilovanosťou ide ruka v ruke aj silná sexuálna príťažlivosť, ktorú dvaja ľudia k sebe pociťujú na začiatku vzťahu. Vtedy sa nevedia jeden druhého nabažiť, vnímajú svoj proťajšok ako symbol stelesnenej dokonalosti, nevidia jeho nedostatky. Po odznení počiatočného romantického ošiaľu sa situácia okolo sexu mení: klesá chuť, a aj intenzita milovania, partner nás stále priťahuje, ale už nie tak, ako na začiatku. Väčšinu ľudí tento jav (ktorý je mimochodom úplne prirodzený) vydesí, opäť si zamieňajú fyzickú príťažlivosť s láskou, myslia si, že ak klesá sexuálna príťažlivosť, automaticky sa zmenšuje aj hĺbka ich citov k druhému človeku. Svoju úlohu tu hrá aj staré dobré SEBECTVO ukryté v každom z nás. Totiž - počas zamilovanosti netreba veľmi pracovať na sexuálnom vzrušení, ide to samo a podvedome. Po vyprchaní prvotnej intenzívnej vášne musia partneri pri svojich intímnych chvíľkach vyvíjať omnoho viac úsilia, aby dosiahli želanú rozkoš. Chce to dostatok času, navodenie správnej atmosféry, ohľaduplnosť a záujem o pocity milovanej osoby. Mnoho ľudí však nie je schopných toto úsilie vo vzťahu vyvíjať, namiesto toho hľadajú vzrušenie niekde inde - podvádzajú  alebo končia vzťahy príliš rýchlo. Kvôli vlastnej sebeckosti. Je to choroba dnešnej doby. Aj v minulosti sa podvádzalo, to je pravda, ale mám pocit, že dnes, kedy je v móde vysoké sebavedomie, ľudia už nedokážu rozoznať rozdiel medzi zdravým sebavedomím a sebectvom. Toť pointa.

Ľudia, zamyslime sa nad tým, čo vlastne chceme.

 

Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Zamilovanos%C5%A5

Anketa

Páčil sa Vám článok

Áno (7)
Nie (4)

Celkový počet hlasov: 11

Diskusná téma: Dlhodobý vzťah zn.: „šťastní až do smrti?“ alebo skôr: „si zo dňa na deň tučnejšia!“

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok