Peniaze sú moc, aneb: Kto z dvojice zarába, ten rozhoduje...
Asi pred týždňom som sa dostala ku knihe s názvom Bez dcéry som neodišla od slovenskej autorky Timey Keresztényiovej, ktorá mimochodom píše veľmi pútavo, a nedá mi nevyjadriť sa k jej obsahu.
Hlavnou témou tohto príbehu je láska temperamentnej scestovanej Slovenky Timey k vzdelanému černochovi-moslimovi s perspektívnou profesiou, opísaná tým najrealistickejším spôsobom. Takže neočakávajte žiadny happy end, ten sa totiž nedostaví, ale skôr opis jednotlivých fáz zamilovanosti dvoch dospelých ľudí, ktorých od seba oddeľujú neprekonateľné kultúrne bariéry. Abdul je povolaním diplomat, zároveň typický Afričan, ktorý verí na voodoo, má slabosť pre uvedomelé Európanky a polygamia pre neho predstavuje niečo, čo pre Slováka chleba: nedokáže sa jej vzdať. Timea je naopak samostatná, odvážna, racionálne zmýšľajúca žena (ako sa na začiatku príbehu sama opisuje) a predtým by jej ani vo sne nezišlo na um začínať si niečo s černochom. Abdul však od ich prvého stretnutia dvorí tak intenzívne, že pred jeho prepracovanými fintami niet úniku. Hrdinka nakoniec dvoreniu podľahne, zaľúbi sa, otehotnie, rozhodne sa opustiť zabehnutý život na Slovensku a odchádza žiť do Kene, kde plánuje vychovať svoje dieťa.
Keňa je krásna, ale zároveň nebezpečná krajina, čo Timea má možnosť veľmi rýchlo zistiť. Vysoká kriminalita, ľudia žijúci v slumoch v katastrofálnych hygienických podmienkach, rastúci počet chorých na HIV, to všetko sú veci, s ktorými hrdinka príde do styku počas života v Nairobi. Rozdiely medzi chudobnou a strednou vrstvou obyvateľstva sú tak priepastné, skoro ako rozdiely v kultúrnom a náboženskom zmýšľaní medzi Európanmi a Afričanmi. Naproti tomu, človek, ktorý má peniaze, si v Nairobi žije pomerne na slušnej úrovni. Timea s Abdulom tvoria jeden z tých „šťastných“ párov, ktorému peniaze nechýbajú. Domácnosť finančne zabezpečuje Abdul, pretože si to, vďaka svojmu postaveniu, môže dovoliť...
Problémy vo vzťahu nastanú, keď Timea zistí, že nie je jedinou ženou v Abdulovom živote. Aj napriek faktu, že s ním má dieťa a na prste nosí diamantový zásnubný prsteň, Abdul nepatrí úplne stopercentne jej. Postupným odhaľovaním Abdulovho súkromia Timea prichádza na šokujúce zistenia: po prvé, ON je ešte stále ženatý so svojou údajne bývalou manželkou a po druhé, stretáva sa ešte s ďalšími x ženami.
Aj napriek opakovanému Timeinému dopytovaniu sa za účelom zistenia pravdy, Abdul neustále zatĺka a kŕmi ju čoraz neuveriteľnejšími výhovorkami. Vymýšľa si historky o výpadkoch elektriny a nedostupnosti signálu, len aby zakryl každú zo svojich aférok. Keď sa Timea odváži Abdulovi vzoprieť tým, že mu dá najavo svoj negatívny postoj k jeho neprimeranému správaniu, stane sa čosi, čo už možno tušíte – Abdul ju fyzicky napadne. Proste ju udrie. Okrem toho jej nezabudne pripomenúť, aký má ONA po jeho boku úžasný život a že by jej každá žena mohla závidieť.
Napätie medzi hrdinami sa stupňuje a následne vrcholí surovou bitkou, v ktorej víťazí mužská sila. Práve táto bitka predstavuje zlomový bod príbehu, pri ktorom si Timea uvedomuje, že už ďalej nedokáže mlčky trpieť Abdulovu neveru. Práve v tomto bode jej dochádza, že už nie je schopná sa potichu prizerať mužovým sexuálnym hrátkam s vedomím, že nemôže nič robiť... nič povedať... nijako sa proti tomu brániť. Pretože jej názor nemá v ich vzťahu žiadnu váhu.
Okej, tu sa trošku zastavme a skúsme si danú situáciu rozobrať. Jej názor nemá vo vzťahu žiadnu váhu... Prečo? Existuje na to pomerne jednoduché vysvetlenie. Jej názor nemá vo vzťahu žiadnu váhu, pretože jej názor je menejcenný... pretože rodinu zabezpečuje partner, pretože chlap je ten, čo chodí do práce, čo sa „stará“... Žena je vo vzťahu iba na to, aby peniaze míňala. „Áno zlatko, budeš mať všetko, po čom len túžiš, ale ak sa opovážiš pípnuť, dostaneš do držky.“ Alebo. „Čo by za to dala iná žena, keby mala taký život, ako máš ty.“ Samozrejme, čo by za to dala iná žena – hlavne za tie facky a kopance. Pamätáte si na film s JLO, tuším sa to volalo po slovensky Dosť... Film mal podobný zámer, ako naša spomínaná kniha: do chudobnej servírky sa zamiloval pracháč na úrovni, ktorý jej sľuboval, že jej po svadbe splní všetko, čo jej uvidí na očiach. A len čo sa vzali a mali spolu dieťa, chlap ju začal podvádzať s inými. A keď si JLO otvorila ústa aby NAHLAS vyjadrila nesúhlas s jeho správaním, dostala päsťou do oka. Pretože v tom vzťahu nemala žiadne právo na názor – v tom vzťahu nebola nikto, keďže neplatila účty a do domácnosti nenosila peniaze. Už chápete, čo sa Vám tým snažím povedať?
Peniaze sú moc, a naopak, moc sú peniaze. Ak si ich dokážete zarobiť, ľudia Vás rešpektujú. Dalo by sa povedať, že čím viac peňazí človek má, tým väčší rešpekt si medzi ľuďmi dokáže vybudovať. Preto ženy, vyzývam vás, pracujte! Nebuďte pohodlné, nepoužívajte výhovorky typu, že sa vám daná práca neoplatí. Či už ste pred materskou alebo po materskej dovolenke, choďte do práce. Aj keď sa idete vydávať, alebo odchádzate žiť do zahraničia za mužom, ktorý je finančne zabezpečený a sľubuje, že sa o vás postará – aj tak si tam nájdite prácu. Dokážte, že ste samostatné, nezávislé. Spravte si finančnú rezervu, pre prípad, že by sa v tom zahraničí alebo celkovo v živote niečo zvrtlo. Ak necháte JEHO platiť všetky účty a kupovať veci do domácnosti, bude Vás mať úplne a totálne v hrsti. Z takého vzťahu sa potom odchádza veľmi ťažko...
Poznámka: Timea odišla za Abdulom do Afriky s tým, že dala výpoveď v perspektívnej práci, ukončila svoju živnosť a, ako sama priznala, na účte nemala žiadnu finančnú rezervu. Do cudziny odchádzala zaľúbená a odhodlaná dať do nového vzťahu maximum.
Anketa
Páčil sa Vám článok?
Celkový počet hlasov: 17